Китай продовжує постачати росії нелетальне озброєння для війни проти України. Лише за 2023 рік росія імпортувала китайських безпілотників на суму понад $100 мільйонів. Це у 30 разів більше, ніж імпортувала Україна.
Про це пише Politico.
Китайський експорт кераміки, компонента, який використовується в бронежилетах, зріс на 69% до росії до понад $225 млн, тоді як впав на 61% для України – до 5 млн.
Згідно з митними документами, отриманими Politico, російські покупці задекларували замовлення на сотні тисяч бронежилетів і шоломів виробництва Shanghai H Win. Щоправда, представники компанії не змогли пояснити журналістам, як сталося, що їхні товари опинилися у росіян.
“Китай, попри заклики до миру, наближається до червоної лінії, постачаючи росії достатньо нелетального, але корисного у військовому відношенні обладнання, щоб мати матеріальний вплив на війну президента Володимира путіна проти України. Захисного спорядження було б достатньо, щоб спорядити багатьох чоловіків, мобілізованих росією після вторгнення. Крім того, є безпілотники, які можна використовувати для наведення артилерійського вогню або скидання гранат, і теплові оптичні приціли”, – пише видання.
Покупцями дронів DJI є фірми під назвою “Гіганщина” і “Воздух”. Інша – “Небесная механика”, яка до війни була офіційним дистриб’ютором китайської компанії в росії.
Представник DJI заявив, що компанія та її дочірні компанії добровільно припинили всі поставки та операції в Росії та Україні 26 квітня 2022 року.
DJI заявила, що також розірвала відносини з “Небесною механікою”, хоча російська компанія подала додаткові декларації про постачання дронів китайській компанії 15 вересня і 27 березня цього року.
Пошук в ImportGenius показує, що китайська компанія Iflight продовжує постачати дрони DJI в “Небесну механіку” через Гонконг через місцеву компанію Lotos. Остання партія була доставлена 10 жовтня минулого року. Країна походження поставок – росія.
“Очевидним є те, що Китай, незважаючи на всі свої заяви про те, що він є нейтральним гравцем, насправді підтримує позиції росії у цій війні”, – сказала Хелена Легарда, провідна аналітикиня, яка спеціалізується на китайській обороні та зовнішній політиці.
Більшість російських компанія, які були у списку імпортерів китайської продукції (Silva, Rika, Legittelekom, Pozitron) заперечили купівлю товарів для потреб армії рф.