Вигнати неможна залишити: очільник Держлісагентства Юрій Болоховець мав звільнити «зашкварного» однопартійця Василя Гончара з посади начальника Чернівецького ОУЛМГ. Однак замість цього підставив власного заступника і прокрут схему, що дозволить Гончару втриматись у теплому кріслі й продовжити стригти купони з лісгоспів.
Голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець у відповідь на суспільний резонанс довкола корупційних схем з незаконного розпродажу українських Карпат нещодавно провів серію кадрових чисток. Утім, зі звільненням директорів лісгоспів не все прозоро: посадовцю закидають розправу з неугодними та покривання “своїх”.
Причому в ухваленні кадрових рішень пан Болоховець, імовірно, керується не стільки державними, як своїми власними чи партійними інтересами. Адже, як стверджують інсайдери, саме за протекцією політсили “Аграрна партія” у 2020 році Юрій Віталійович отримав хлібне місце спершу у Чернігівському ОУЛМГ, а згодом – і в самому Держлісагентстві.Працюючи з 2012 року директором ДП «Ніжинське лісове господарство» та будучи фактичним власником агрофірми ТОВ “Івангородське” у себе на батьківщині, а також маючи мандат депутата Чернігівської обласної ради від «Аграрної партії», Юрій Болоховець отримав від своїх друзів-латифундистів пропозицію подальшого просування в політичній кар’єрі.
Аграрії навіть висунули пана Юрія кандидатом у нардепи України у одномандатному виборчому окрузі 209 на Чернігівщині, проте набрати необхідну кількість голосів для потрапляння у Верховну Раду Болоховцю тоді завадив брак адміністративного ресурсу й фінансів.
Проте, в якості компенсації за не прохід у парламент, ті самі «земляки» у 2020 році пролобіювали призначення Юрія Болоховця начальником Чернігівського ОУЛМГ, а вже за кілька місяців – заступником голови Держлісагентства України.
Імовірно, на цьому етапі Болоховець заручився підтримкою власників впливових комерційних структур та, виконуючи всі поставлені завдання із започаткування реформування галузі та запровадження «прозорого» ринку деревини, наприкінці 2021 року повторно був призначений на посаду голови Держлісагентства. А це – вже помітна політична фігура.
При цьому наступником Болоховця на посаді начальника Чернігівського ОУЛМГ став його кум – Сергій Анищенко. Ймовірно, для того, щоб продовжувати налагоджені паном Юрієм на «вотчині» корупційні механізми з реалізації лісу-кругляка та пиломатеріалів.
Вважаючи кадрову перебудову керівництва лісової галузі власною прерогативою, Болоховець, у разі не підпорядкування, замінював керівників обласних управлінь в ресурсних областях на більш «зручних» з метою розширення масштабів корупції.
Так, за інсайдерською інформацією, зважаючи на спільне політичне коріння в «Аграрній партії» з Василем Гончаром, у 2021 році Болоховець на прохання однопартійців, робив усе, аби втримати останнього на посаді начальника Чернівецького ОУЛМГ. Своєю чергою, Гончар призначав керівниками «нових» лісгоспів на Буковині підконтрольних йому осіб.
Однак, навесні 2022-го, на тлі війни в країні та після резонансу в ЗМІ скандалу з затриманням на Буковині лісівників, що організували незаконну схему переправлення чоловіків призивного віку до Румунії, питання стало руба. І Болоховець отримав від вищого керівництва чітку настанову щодо звільнення Гончара за будь-якою формальною підставою.
І тут, вибивши з ПП «Аграрна партія» додаткове фінансування, очільник Держлісагентства винайшов, на його думку геніальну схему, як одночасно виконати завдання та допомогти однопартійцю-аграрію.
Так, 10 червня 2022 року, під час візиту до Миколаєва для перевірки фортифікаційних споруд і проведення власної піар-компанії, Болоховець віддав вказівку своєму заступнику Віктору Смалю терміново підписати наказ про звільнення Гончара. Підставою стало подання дисциплінарної комісії Агентства, нашвидкуруч оформлене начальницею відділу персоналу Аллою Святецькою, листи з обласного управління та Міндовкілля.
Таким чином, Юрій Болоховець, як то кажуть, убив двох зайців одним пострілом: начебто виконав вказівку безпосереднього керівництва і водночас задовольнив колег по партії, залишивши Гончару шпарину для оскарження наказу в судовому порядку й поновлення на посаді. А разом з тим – ще й підставив свого заступника Смаля, який за законом не мав повноважень щодо кадрових рішень.
Зауважимо, Василь Гончар передбачувано вже заявив у ЗМІ про наміри оскаржити власне звільнення і продовжити й далі працювати «на благо унікальних лісів Буковини». Він також повідомив, що з заявами на його підтримку виступили 30 обласних депутатів, 1600 працівників лісового управління Чернівецької області, члени профкому ОУЛМГ та представники громради. Імовірно, йдеться про колег-партійців з усе тієї ж «Аграрної партії» та підконтрольних Гончару й Болоховцю керівників лісгоспів ресурсного регіону.
Нагадаємо, у грудні минулого року у ЗМІ з’явились повідомлення про організовану посадовцями Держлісагентства схему реалізації лісу-кругляку за заниженими на 160 мільйонів гривень цінами, а також виявлення правоохоронцями фактів підробки сертифікатів для експорту продукції. За цими фактами Бюджетний комітет ВРУ створив спеціальну робочу групу для розслідування фактів корупції в лісовій галузі.