Огляд криптовалюти Ripple (Ріпл): для чого вона потрібна, чим відрізняється від Біткоіна, і чи можна на ній розбагатіти?

Ripple стала однією з небагатьох криптовалютних компаній, яка співпрацює з урядами десятків країн. Цей проект активно підтримують країни Євросоюзу та Великобританія, а також корпорація Microsoft. Чим так цікава криптовалюта Ріпл, і яке майбутнє її чекає, спробуємо розібратися.

Що таке Ripple? Історія створення та команда розробників

Базова концепція протоколу Ripple (Ріпл) була спроектована розробником Райаном Фуггером ще в далекому 2004 році. Це сталося за кілька років до офіційної презентації Біткоіну. Першу версію системи запустили у 2005 році. Вона була призначена для організації безпечних грошових онлайн-переказів. Створення аналогічної блокчейн-платформи зі схожою функціональністю розпочалося у 2011 році, а сама ідея запуску криптовалюти зародилася у розробників у 2012 р.

В тому ж році Фуггер передав проект Джеду Маккалебу та Крісу Ларсену, які запустили у США технологічну компанію OpenCoin, і взялися до розробки протоколу, орієнтованого на банки та інші платіжні установи. У 2013 році OpenCoin перейменувалась у Ripple Labs. Саме того року на ще молодому криптовалютному ринку з’явився новий токен XRP від Ripple.

На даний час генеральним директором компанії є Бред Гарлінгхаус, який змінив на цій посаді Кріса Ларсена.

Маккалеб залишив Ripple Labs у 2014 році та заснував власний проект — Stellar. За угодою з командою він отримав 9 млрд. XRP. Це приблизно 18,6% від загальної емісії монети. Кошти виплачували частинами протягом восьми років: останню угоду з продажу Маккалеб провів у липні 2022 року.

Як працює Ripple?

Ripple (XRP) – це одночасно і криптовалюта, і блокчейн платформа з відкритим вихідним кодом. Ripple побудований на системі шлюзів, які обслуговують сотні серверів у різних куточках світу. Тобто компанія використовує технологію розподіленого реєстру даних, але її архітектура радикально відрізняється від типового блокчейну.

Екосистема Ripple функціонує з урахуванням децентралізованої мережі XRP Ledger (XRPL). Перекази та розрахунки в ній здійснюються за допомогою нативної криптовалюти – XRP. Вона розроблена спеціально для дешевих та швидких транзакцій. Ґрунтуючись на поточній продуктивності, криптоексперти припускають, що Ripple вже найближчим часом може зробити революцію в міжнародній платіжній індустрії.

Особливості Ripple. Відмінності від інших криптовалют, переваги та недоліки

Криптовалюта Ripple від самого початку свого створення орієнтована на співпрацю з банками та провайдерами платіжних систем. Не заглиблюючись у технічні тонкощі, можна коротко сказати, що мережа платіжних протоколів Ripple дозволяє проводити операції з будь-якими валютами і активами. Це дає проекту величезний потенціал для розвитку.

На цьому відмінності Ripple від інших криптовалют не закінчуються. Розглянемо деякі з них:

  • У системі Ripple немає майнінгу, як такого. Всі токени вже випущені в кількості 10 млрд. Щоправда, в обороті знаходиться менше половини монет, а більшість із них компанія утримує на своїх адресах, поступово випускаючи їх у продаж.
  • Блокчейн Біткоіну від самого початку мав порівняно високий ступінь децентралізації, тоді як у Ripple про таку характеристику не могло бути і мови. Валідацією транзакцій у розподіленому реєстрі займалися ті сервери, яким компанія дозволила інтегруватися з мережею. Надалі кількість вузлів розширюватиметься в міру підключення до Ripple нових клієнтів, але це будуть не прості смертні, а перевірені банки, платіжні системи та маркетмейкери.
  • Фіксовані комісії за транзакції у мережі Біткоіну не встановлені. Але для здійснення операції користувачеві доводиться вказувати розмір зборів вручну, інакше майнери просто не приймуть її в обробку. У мережі Ripple комісія фіксована і становить лише 0,00001 XRP, хоча цю суму навіть важко назвати комісією. Збір встановлений лише для того, щоб уникнути навантаження мережі непотрібними транзакціями. Комісії не стають чиїмось доходом, а згоряють, за рахунок чого постійно зменшується загальний обсяг коштів у обороті. Таким чином, оплата за допомогою криптовалют стає не лише швидкою, а й вигідною.
  • Біткоін, за задумом творців, від самого початку мав стати альтернативою фіатним грошам, але без властивих їм недоліків. У мережі Ripple зовсім інше призначення – забезпечити вільний обмін активами між користувачами з майже миттєвими транзакціями та мінімальними комісіями.

Проекти Ripple та Біткоін поєднують лише технологія децентралізованого реєстру даних та наявність «рідної» розподіленої мережі. На цьому подібні риси закінчуються.

Тому цілком логічно зосередитися на перевагах Ripple. З огляду на те, що розробники криптовалюти регулярно впроваджують різні інновації, їх чимало. Розглянемо основні:

  • Швидка обробка. Ripple може легко обробити та підтвердити міжнародну транзакцію протягом 3,5 секунд. За допомогою традиційних способів оплати це триватиме 2-3 дні. Це надзвичайно високий показник, через який на Ріпл звернули увагу найбільші фінансові організації.
  • Низька комісія. Комісія за транзакцію у Ripple незначна. За фінансову операцію клієнту потрібно заплатити лише 0,00001 XRP, що становить трохи більше частки цента.
  • Різноманітна платформа. За минулі роки Ripple (XRP) еволюціонував, і крім обробки транзакцій XRP, він може обробляти операції з іншими цінностями, криптовалютами і фіатними засобами.
  • Масова інтеграція. Ripple (XRP) використовується багатьма міжнародними фінансовими організаціями та банками по всьому світу.

Серед недоліків слід виділити лише те, що формально Ripple є монополією, оскільки компанія Ripple Labs володіє 61% монет.

Сфера використання Ripple

Зараз для міжнародних грошових переказів використовують систему SWIFT. Вона добре справляється зі своїми функціями, але має два критичні недоліки. Перший – швидкість транзакцій. Транскордонні платежі займають 3-5 банківських днів. Другий – високі комісійні витрати.

Протокол мережі Ripple разом із додатком xCurrent дозволяє проводити такі і навіть складніші міжбанківські транзакції за лічені секунди. При цьому комісійні збори зменшуються на 40-70%. Саме це приваблює кредитні організації до співпраці з Ripple.

Проект Ripple націлений на використання насамперед фінансовими установами. За сприятливих обставин ця криптовалютна технологія має стати альтернативою існуючим системам міжбанківських транзакцій.

На даний час RippleNet активно користуються банки та інші організації, діяльність яких пов’язана з реалізацією фінансових технологій, прийомом та відправкою грошових переказів. RippleNet забезпечує користувачам обмін повідомленнями, кліринг та розрахунки фінансових транзакцій у режимі реального часу.

Згідно з інформацією на сайті Ripple.com, Ripple labs надає комерційні послуги сотням компаній у більш ніж 50 країнах. Серед відомих клієнтів входять австралійський National Australia Bank (NAB), канадський Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), японський фінансовий гігант SBI Holdings і Національний банк Єгипту (NBE).

Ripple Labs не обмежується розвитком виключно банківських технологій. На початку 2022 року компанія анонсувала запуск криптосервісу для інституційних клієнтів під назвою Ripple Liquidity Hub, призначеного для торгівлі та зберігання Біткоіну, Ethereum, XRP, Litecoin, Bitcoin Cash та Ethereum Classic.

Що чекає на Ripple у майбутньому?

Завдяки інноваційним розробкам та масовому впровадженню Ripple, XRP може мати світле майбутнє. Багато експертів припускають, що криптовалюта рухається у правильному напрямку, і інвестування у XRP може бути дуже прибутковим. Але в той же час важливо пам’ятати, що це дуже волатильний актив, і інвестиції в XRP пов’язані зі значними ризиками. Більше того, Ripple lab, як і раніше, тримає коіни у великій кількості, і стикається з критикою з приводу централізації та непрозорості. Рішення про покупку залежить від ваших інвестиційних цілей. Перед тим, як інвестувати в XRP, потрібно зважити потенціал та фактори ризику.

Висновки

Головна мета Ripple – оптимізація банківських транзакцій. Завдяки цій місії Ripple став однією з найважливіших криптовалют сучасності. Чим активніше банки використовуватимуть Ripple у якості платформи для укладання угод, тим швидше зростатиме її роль у криптоспільноті. Якщо одного разу банки вирішать використовувати Ripple як єдину банківську валюту, то інвестори Ripple зможуть за лічені години стали мільярдерами.